“Fikir, her şeydir!”

Kalıcı ölçekte, kârlı ilişkiler kurmak için!

Platformlar arası uzmanlık ve son teknoloji analitiğe kadar, alanında uzman kadromuzla beraber, müşterilerinizin dikkatini çekmek, özgün bir ‘medya’ katılımı sağlamak ve ölçülebilir düzeyde bir başarı oluşturmak için sosyal medyanın gücünden yararlanıyoruz.

Sosyal medya platformları, işletmeler için gerekli mi?

Neden Sosyal Medya?

2,27 milyar aktif kullanıcısı ile, aynı anda birçok insanla etkileşime geçmek istiyorsanız, alabileceğiniz en büyük platformdur. Facebook sosyal ağ platformu olmasına rağmen, aynı zamanda işletmeler için büyük bir potansiyele sahiptir. İşletmelerin büyümesine ve yeni bir müşteri tabanına ulaşmalarına yardımcı olabileceği gerçeği, popülerliğine katkıda bulunmuştur.

Bugün Facebook’a ve sitede bulunan gruplara veya hayran sayfalarına baktığınızda, her popüler markanın orada olduğunu göreceksiniz. Sadece orada değiller, neredeyse her gün aktifler. İnternette televizyondan çok daha fazla zaman harcayan bu nesil için, markaların yaklaşımlarını değiştirmeleri gerekiyordu. Facebook bu senaryoda mümkün olan en iyi çözümü sunuyor. Ancak, Facebook’un sosyal medya gücünden tam anlamıyla yararlanan sadece büyük markalar değil. İşletmeler, Facebook’un sunduğu çeşitli özelliklerden en iyi şekilde yararlanırlarsa, büyük ölçüde katkısı görebilirler.

Facebook’u İşletmeniz İçin Neden Kullanmalısınız?

İşinize başladığınızda, birçok farktörün dikkate alınması gerekiyor. Daha önemli olan tonlarca probleminiz arasında, Facebook kullanma ihtiyacını sorgulayabilirsiniz. Çoğu zaman insanlar, Facebook’a yönelmenin çok gereksiz bir görev olduğunu ve istedikleri zaman Facebook veya dijitalin gücü olmadan da başarılabileceğini hissederler. İşte, işletmenizi Facebook gibi bir sosyal ağ devinde tutmanız ve bunu ciddiye almanızın bazı nedenleri şunlardır:

  • Müşteri Etkileşimi: İşletmenizi Facebook’ta bir hayran sayfası ya da bir grup aracılığıyla elde etmek, müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için harika bir yoldur. Yorumlar veya yayınlar aracılığıyla, hedef kitlenizle doğrudan geri bildirim ve görüşler alabilirsiniz. Fan sayfanızı seven veya grubunuza katılan insanlar, sadece olmak istedikleri için oradalar.
  • İşinize kişisel bir dokunuş verin: İyi iletişimde olmak, özellikle küçük işletmeler için değil, her işletme için oldukça önemlidir. İnsanlarla iletişim kurabilmeli ve bağlantılarınızı büyütebilmelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu doğrudan katılımdır. Facebook, işinize bir perspektif katmanıza olanak tanır ve daha sonra, önemli olan insanlarla canlı konuşmalar yapabilir, böylece dışarıda elde ettiklerinizden daha kişisel bir deneyim yakalayabilirsiniz.
  • Sadık bir hayran kitlesi: Facebook, kendi topluluğunuzu geliştirmenizi sağlar. Yapmanız gereken tek şey, hem alakalı hem de kullanışlı olan bağlantılar ve içerikler göndermektir. Hatta sayfanız üzerinden promosyon kampanyaları ve yarışmalar düzenleyebilir ve ayrıca teşvikler sunabilirsiniz. Doğru yapılırsa, Facebook’ta işiniz için sadık bir topluluk geliştirebileceğini göreceksiniz.

  • Instagram kullanıcılarının %80’i işletme hesabı takip etmektedir.
  • Instagram’da 8 milyondan fazla işletme hesabı bulunmaktadır.
  • Kullanıcıların %60’ı bir ürün/hizmet hakkında ilk bilgiyi Instagram’da görüyor.
  • Kullanıcıların %30’u Instagram’da keşfettiği ürünü/hizmeti satın alıyor.


Bu istatistikleri göz önünde bulundurunca, özellikle ürün veya hizmet satanların kesinlikle Instagram’da var olması gerekiyor. Ürün yelpazenizi daha çok kişiye ulaştırıp, satışlarınızı artırmak istiyorsanız, işletme hesabı açmanız bir istek değil, ihtiyaçtır

Çalışma Kategorilerimiz

Pazarlama Stratejilerimiz

İşletmeleri, en doğru ve en güçlü şekilde dijitale aktarıyoruz.

Faaliyetlerimiz

Neler Yapıyoruz?

Bu işlemler, müşterilerimiz için sıkça yürüttüğümüz görevlerden bazılarıdır.

Sosyal Medya Stratejisi

Ölçülebilir sonuçlara ulaşmak için şeffaf ve üzerinde emek sarfedilen zaman çizelgeleri, şirketimizin her zaman tutarlı bir şekilde en iyi kampanya sonuçları sunmasını sağlar.

Yorum Takibi

Kullanıcılarınızdan gelen yorum ve mesajları yanıtlıyor, bu sorumluluğu sizler için ele alıyoruz. Geri dönüşleri olabildiğince hızlı yaparak, müşterilerinizle güven dolu bir temas kurmanıza yardımcı oluyoruz.

İçerik Planlama

İçeriklerinizi belirli gün ve haftalar için belirli bir zaman öncesinden planlıyoruz. Böylece sürekli değişen dünyada, kurumunuzu temsil eden önemli günler için paylaşım yapmayı atlamıyoruz.

Bizimle Çalışmayı Tercih Eden

Müşterilerimiz

Portföyümüz

ÇALIŞMA VİTRİNİMİZ


- David Ogilvy

Yeni bir müşteri kazanmanın en iyi yolu, mevcut müşterileriniz için müstakbel müşterilerinizi etkileyecek reklamlar yapmaktır.

Hayallerinizi Dile Getirmek İçin

İletişime Geçin…

Adres

Tuna Mah. Salah Birsel Sokak No:54/1 D:6
Karşıyaka / İZMİR

Telefon Numarası

+90(232)700 23 45

Mail Adresi

info@digitongue.com