Web Sitesinde Neler Olmalıdır?

 

 Bir web sitesinde mutlaka bulunması gereken özellikler web sitesinin başarısını belirleyen en önemli unsurlardan biridir.

 

Doğru Hosting Çalışması

Web sitesi için hosting çalışması için hizmet verdiğiniz ülkede bulunan hostingi satın almanız gerekir. Google ve akıllı arama motoru optimizasyonu, sunucunuzun ve web sitenizin hedef kitlesinin aynı ülkede bulunmasını istemektedir.Arama motorlarında hedef kitlenize göre listelenmek için hosting kapsamında da optimizasyonların yapılması gerekir. Genel olarak Türkiye’de hizmet veren sağlayıcılar, Google Türkiye üzerinden yapılan aramalarda daha fazla avantaj elde edecektir.

Organik İçerik

Web siteye girilen organik içerikler web sitenin görselliği kadar önemlidir. Web sitenin tasarımının iyi olması, kullanışlı bir arayüze sahip olması ziyaretçileri sitede bir süre tutabilse de üreteceğiniz içeriğin kaliteli ve okunabilir olması ziyaretçilerin sitede daha fazlazaman geçirmesini sağlar.

İçeriklerin kaliteli olmasının yanı sıra sürekli içerikleri güncel tutmanız gerekir. Web siteye bir hafta bile içerikleri ihmal etmeniz, Google sıralamanızda düşüşe yol açacaktır. Bu yüzden düzenli olarak web siteye içerik yüklemeniz gerekir. Bu noktada:

  • Web sitenizde başka hiçbir sitede olmayan özgün içerikler yüklemelisiniz.
  • Arama motorlarını etkilemek ve geçer not almak için organik içerik kullanmalısınız.
  • Web sitenize içerik hazırladıktan sonrahazırladığınız içeriğin özgünlüğünü test etmelisiniz.

 

Görsellik Her Şeydir

Web sitenin tasarımı ilk izlenim açısından oldukça önemlidir. Bazı sitelerin içerikleri ne kadar kaliteli olsada tasarımı yetersizse ya da eski duruyorsa kullanıcı bu sitede vakit geçirmek istemeyecektir. Özenli bir şekilde yapılmış olan web siteler, kullanıcıların sitede kalmasını sağlar.Fakat web siteniz aşırı kalabalıksa kullanıcılar bu noktada siteyi terk edebilirler. Örnek verecek olursak, bazı web siteleri tasarıma ait olarak ana sayfada videolar oynatır. Bu şekilde oynatılan videolar sitenizin kullanışsız olmasına ve internet hızınızın düşmesine neden olur. Bu yüzden web site tasarımına ekstra özen göstermeniz gereklidir. Tasarımı oluştururken kullandığınız renklere de önem vermelisiniz. Tonu aşırıya kaçan renkler gözleri yorar. Kırmızı ve turuncu renkler sağlık siteleri için tavsiye edilmez. İnsanlara güven veren renklerden olan mavi ya da açık tonlarda yeşil kullanılması tavsiye edilir. Fakat macera ya da spor sitesi tasarımı yapacaksanız daha dikkat çekici renkler kullanmak enerji oluşturmanızı sağlar. Bu tarz detaylara dikkat etmek, başarıya ulaşmanın anahtarıdır.

Web Sitesinin Basit Kullanım Özellikleri

Web sitenizin ara yüzü kesinlikle basit ve kolay kullanım için tasarlanmış olmalıdır. Sitenizin kullanılabilir olmasını etkileyen en önemli faktör kuşkusuz hız olmaktadır. Eğer kullanıcı sitenizi bir veya iki defa denedikten sonra aradığını bulmakta zorluk yaşıyorsa, üçüncü defa sitenizi kullanmayacaktır. Bu yüzden de sitenizin yoğunluğunda azalma olacaktır. Web sitesi için en önemli detayların başında hız gelmektedir. Sitenizin yüklenme ve açılma hızı maksimum düzeyde olmalıdır. Günümüzde internet, hızın diğer anlamıdır. Eğer kullanıcı otuz saniye kadar beklemiş ve de istediğini elde edememişse, o an kullanıcıyı bütünüyle kaybedersiniz.

 

En Çok Dikkat Etmeniz Gereken İşlerin Başında Mobil Uyumluluk Gelir

Günümüzde internet kullanım alışkanlıkları akıllı telefon ve tabletler üzerinden ilerlemektedir. Birçok kullanıcı internet sitelerine değişik akıllı cihazlarla erişim sağlar. Sitenize farklı cihazlardan giren kullanıcıların sitenizi telefondan olduğu gibi görmesi son derece önemlidir. Bununla birlikte sayfanın ekrana tamamen sığması ve sayfanın yüklenme hızı gibi ayrıntılara da önem göstermeniz gerekir.

 

İletişim Bilgilerinizi Eklemeyi Unutmayın

Web sitenizde iletişim bilgilerinizin yazılı olması çok önemlidir. Çünkü kullanıcıların sitenin güvenilir ve gerçekçi olduğunu anlaması için iletişim bilgilerinizi görmesi gerekir. Özellikle aktif müşterilerinizin size ulaşabilmeleri için sitenizi tasarlarken iletişim bilgilerinizin kolay bulunabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra iletişim sayfanızda konumunuzu belirten bir Google haritası olması da gereklidir.

 

Web Sitenizi Sosyal Medyayla Bütünleştirin

Web sitenizle sosyal medya hesaplarınızı bütünleştirmeniz Seo açısından size avantaj sağlayacaktır. İçinde bulunduğumuz dönem, sosyal medya çağı olduğu için web sitenizi diğer sosyal medya hesaplarınızla bütünleştirmeniz oldukça önemlidir. Web sitenizin görünürlüğünü arttırmak için sosyal medya hesaplarınızı da aktif olarak kullanmalısınız.

Domain Süresi

Domain süresi göz ardı etmemeniz gereken bir öğedir. Domainin bitiş zamanı ne kadar uzun olursa, Google, web sitenizi o derece ciddiye alacaktır. Geleceğe yatırım yapan bir site olduğunuzu görecek ve sitenizi daha hızlı şekilde gözden geçirecektir. 3 veya 4 sene gibi süre zarfında sitenin kaydedilmesi gerekir.

Sitenizin Seo Ayarlarına Dikkat Edin

Arama motoru optimizasyonu ayarları web siteniz için verdiğiniz tüm çabanın karşılığını alacağınız yerdir. Google en çok Seo’ya önem vermektedir. Web sitenizin en üst sıralara çıkabilmesi ve Google’ın birinci sayfasında yer alabilmesi için Seo en önemli etkenlerin başında gelir. Seo ayarlarına önem vermeniz ve dikkatli şekilde yapmanız gerekir. Seo yardımıyla web siteniz arama motorlarında üst sıralara yükselecek ve sitenizin yoğunluğu da artacaktır.