Tıklanma Oranı(CTR) Nedir ve Neler Etkiler?

Arama motoru sonuçlarında belirli bir bağlantıyı tıklayan kullanıcıların, sayfasını görüntüleyen toplam kullanıcı sayısına oranı olarak tanımlanmaktadır.

Tıklanma oranı birçok ayrıntıdan etkilenebilir ve tıklama oranımızın en yüksek ya da ne kadar düşük alabileceğini etkileyen birçok faktör vardır.

Birinci  arama sonuçlarında ne kadar üst bölümdeysek, tıklama oranımız da bir o kadar iyi olacaktır. Özellikle ilk üç içerisindeysek, alt sıralara oranla tıklanma oranımız çok daha yüksektir. Ayrıca arama sonuçlarında bir sıra bile yukarı çıkmak, tıklama oranımızı ortalama %30’ dan fazla artıracaktır.

Sitemizi Kullanıcı Gözünde Nasıl Daha Cazip Hale Getirebiliriz?

Sitenizi üst sıralara çıkarıp daha yüksek tıklama oranı elde etmenizi sağlar.

Ayrıca kullanıcının arama niyetini bilgi edinmek ise ilk sayfalar, eğer fiyat araştırması/ karşılaştırılması, satın alma gibi işlemsel ise kullanıcı 3.sayfalara kadar arama motorlarında gezinebilmektedir.

1.URL’de Anahtar Kelime Kullanımı

URL’ler açıklayıcı olduğunda organik listelerin, tıklanma oranları açısından daha iyi performans gösterdiğini buldu.

Bu durum göz önüne alınarak özellikle, URL’lerin sayfayla ilgili bir anahtar kelime içerdiğinden emin olmamızda fayda vardır. Kısa kuyruklu ve geniş ya da uzun kuyruklu ve özel olsun, anahtar kelime içeren bir URL’ye sahip sayfalarda tıklama oranında %45’e varan oranda büyük bir artış saptanmıştır.

2.Page Title(Sayfa Başlığı) Kurgusu

Sayfa başlığınızda bir veya iki odak anahtar kelime kullanmalıyız. Hedef kitlenize uygun ve ihtiyaçlarına hitap etmeli, mümkünse sorularına cevap bulabileceğimize ikna etmeliyiz.

3.Etkili Meta Açıklamalar Eklemek

Meta açıklamalar algoritmayı doğrudan etkilemezken, organik tıklama oranı etkilemektedir.

 Meta açıklamalarda Hemen Tıkla gibi harekete geçirici mesajlar ekleyebilir, hedef kitlenizin dikkatini çekebilir ve sitenize yönlendirebilirsiniz.

Ayrıca, daha net seçimler ve daha göze hitap eden bir Google profili için organik girişlerinizi ana hatlarıyla belirten şema işaretlemesini kullanmanızda fayda vardır.

4.Rich Snippet Kullanımı

Yorumlardan faydalanarak ürün, yemek, film, uygulama gibi birçok farklı alandaki web sitelere hitap eden bu özellik ile, kullanıcılara ön bilgi vererek organik tıklanma oranımızda etkili bir şekilde yükselme elde edebiliriz.

5.SERP Özelliklerinden Faydalanma

Bir arama motoru sonuç sayfası, Google, Yahoo veya başka bir arama motoruna bir sorgu girdikten sonra karşılaştığımız sayfadır.

  • Haberler
  • Görüntü Paketi
  • Videolar