OrphanPages (Yetim Sayfalar) Nedir? Nasıl Bulunur?

Web sitenizde bulunan tüm sayfaların birbirleriyle bağlantılı olması çok önemlidir. Eğer hiç bağlantı yönlendirilmeyen bir web sayfamız varsa Google bu sayfaya ulaşmakta güçlük çekecektir. Site içi linkleme, site içi sayfalar arasında bağlantı kurar ve web sayfalarınızın baskın gücünün dağıtılmasında oldukça yardımcı olur. Sitenizde hiç bağlantısı olmayan web sayfanız mevcut ise maalesef Google tarafından fark edilmesi zor olacaktır. Bu nedenle yetim sayfalar(orphanpages) bulup o sayfalarınıza link vermelisiniz.

Peki Orphan Pages Nedir?

Orphanpages, Türkçe karşılığı ile yetim sayfalar. Web sitenizde hiç iç link olmayan sayfalara verilen addır. Web sayfalarınız arasında hiç dahili link almamış sayfalarınız varsa onlar yetim sayfalardır. Bu sayfaların diğer arama motorları ve Google tarafından bulunması oldukça güçtür.

Yetim Sayfalar SEO Açısından Zararlı mı?

Orphanpages olarak bilinen yetim sayfalar Google ve diğer arama motorları tarafından kolayca bulunamazlar. Böyle bir durumda dizine de eklenmesi gerçekleşmez. Google haricinde web sitemize giren kullanıcılar da bu tür sayfalara erişimi zorlaşır.

Hedefimiz organik trafiğimizi arttırmaksa Google tarafından bir sorgu aratıldığında ilgili olan içeriğin kullanıcılara sunulması gerekmektedir. Ancak orphanpages’ler Google tarafında görünmeyen dizine eklenmeyen sayfalar olduğu için sayfalarımız trafik almayacaktır.

Eğer kullanıcının web sitenizde geçirdiği süreyi arttırmak istiyorsanız. Web sitemizde kalmasını sağlamaktır. Bunu da gerekli olan her sayfamızın dizine eklendiğini ve web sayfalarımızda yer alan sayfaların bağlantılı olduğunu bilmeliyiz. Yetim sayfalarınızın bulunması durumunda kullanıcılarınıza ve ziyaretçilerinize iç link sunamadığınız için kullanıcılar erişime sahip olamayacaktır.

OrphanPages Sorununa Karşı Neler Yapılabilir?

Yetim sayfalarla başa çıkabileceğimiz 2 temel yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki yetim sayfalar tespit edilip sitemap.xml dosyasına eklenebilir. İkinci yöntem ise web sayfanızda iç linkleme yapmaktır. Ancak unutmayın ki yetim sayfalarınız site haritasında bulunsa bile genel SEO açısından zararlıdır. Bu nedenle hem site haritasında bulundurup hem de iç linkleme yapmak en sağlıklı olandır.

OrphanPages Nasıl Bulunur?

Yetim Sayfaları bulmak için birden fazla yol vardır. Ancak en basit olan 2 yolu sizlere anlatacağım. Yetim sayfalar, ScreamingFrog veya Ahrefs aracı ile kolayca bulunabilirler.

Bugün sizlerle OrphanPages yani (Yetim Sayfalar) hakkında bilgi verdik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.