Instagram Video Reklamı Pazarlamacıların Bilmesi Gereken Değişiklikleri

Instagram’ da video reklam  yayınlıyor musunuz? Instagram’ın yerleşimleri etkileyen bir değişiklik yaptığını biliyor muydunuz?

Bu makalede, reklam stratejinizi nasıl değiştireceğinizi ve Instagram Reels reklamlarını benimsemenin neden mantıklı olabileceğini öğreneceksiniz.

Instagram Yayın İçi Reklamlarda Neler Değişti ve Neden Önemli?

2022’ de Instagram, platformun artık yayın içi reklamlarını desteklemeyeceğini  duyurdu. Birkaç hafta içinde, Reklam Yöneticisi Instagram yayın içi reklamlarını yerleşim seçenekleri listesinden kaldırdı ve reklam verenleri değişiklik hakkında uyarmaya başladı.

Instagram’ da diğer video spotlarının aksine, yayın içi reklamlar özet akışında veya Keşfet sekmesinde görünmüyordu.  Bunun yerine, videodan önce gösterilen reklam biçimine benzer şekilde uzun biçimli (IGTV) içeriğinden önce davrandılar. Bu sayede reklam verenlere, popüler içerik oluşturucuların içeriklerini görüntüledikleri sırada insanlara ulaşmak için oluşturucuların içeriklerini görüntüledikleri sırada insanlara ulaşmak için benzersiz bir  fırsat verdi.

Instagram Reklam Stratejinizi Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

Yayın içi noktaların kaldırılmasıyla ilgili duyurularında, reklam verenleri bunun yerine Instagram Reels yerleşimlerini kullanmanızı teşvik etti.

Yine, platformun güncellemelerine dikkat ettiyseniz, bu önerimiz sizi şok etmeyecektir.

  • Instagram profillerine özel bir Reels sekmesi eklentisi,
  • Instagram akışında makaraları görüntüleme,
  • Yeni Reels araçlarını ve özelliklerini kullanıma sunma.

Son gelen güncelleme ile Reels ile kısa biçimli video etrafında birleşimi gerçekleşti. İnsanların Reels özelliğini benimsemesi için yukarıdaki adımları attı.

Elbette, bu özellik ilginç avantajları da beraberinde getirdi.

  • Reels reklamlarını Facebook’ta da yayınlayarak Meta’nın en yeni ve en az kullanılan reklam yerleşimlerinden birine erişim sağlayabilirsiniz.
  • Reels reklamları genellikle Story Reklamları olarak ikiye ayrılabilir ve birden fazla yerleşim ve platformda göz alıcı bir video reklam yayınlamanıza olanak tanır.

Instagram Reels Reklamı ile Kampanya Nasıl Oluşturulur

Kullanmayı planladığınız diğer yerleşimlere bağlı olarak, iki iş akışından biriyle oluşturabilirsiniz. Yalnızca Reels videolarına odaklanmak istiyorsanız, bu yerleşimlerde yayınlan bir reklam oluşturmanız yararlı olur.  Seçtiğiniz hedefle yeni bir kampanya oluşturarak başlayın. Reklam seti düzeyinde, optimizasyon ve yayınlanma ayarlarını seçin ve bir hedef kitle oluşturun.

Daha sonra Otomatik Yerleşimler seçeneğinin işaretini kaldırın ve bunun yerine Manuel Yerleşimler’i seçin ve seçili olan tüm işaretleri kaldırın.

Video Dosyasını yükleyin, Reklam Kreatifi bölümünü bulun ve Medya Ekle Düğmesine tıklayın. Eklemek istediğiniz videoyu yükleyin.

Reklamınıza uygun Metin yazın, düzenleme aşamalarını tamamladıktan sonra, reklam düzeyine dönün ve yazınızı yazın.

Bugün sizlerle Instagram Video Reklamları Hakkında Bildiklerimizi Sunduk. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.