Geliştirilen bir Instagram’ı Büyütmek

Instagram hesabınız doğru takipçileri çekiyor mu? Takipçilerinize dönüşen bir kitleyi nasıl büyüteceğiniz bilmek ister misiniz?

Bu yazımızda sadık bir takipçi kitlesini çekmek için oluşturulabilecek en iyi içerik türlerinden ve kaçınılması gereken bazı yaygın hataları keşfedeceksiniz.

Instagram Neden Pazarlama Stratejinizin Bir Parçası Olmalı?

İşletmelerin Instagramı çevrimiçi pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olarak görmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. En büyük nedenlerden biride hedeflerimizden bağımsız olarak sağlam bir pazarlama stratejisi için ihtiyacınız olan tüm araçlar size sağlayan bir platform olmasıdır.

Örneğin, Instagram Reels, erişim elde etmenize ve adınızı potansiyel takipçilerinize duyurmanıza neden olur. Instagram Stories, sizi takip etmeye başladıklarında topluluğunuzla daha derin sohbet kurmanıza yardımcı olur.

Instagram Direk Mesajları, sohbete devam etmenize izin verir ve potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve takipçileri bir sonraki sohbete yönlendirmelerine yardımcı olur.

3 Büyük Instagram Pazarlama Hataları ve Bunlardan Kaçınmak

Instagram da topluluğunuzu büyütmek için tek bir yol olmasa da aslında büyüme şansınızı zedeleyen birkaç hata yapıyor olabilirsiniz. İşte kaçınmanız gereken 3 yaygın yanlış adım.

Yeterince Uzmanlığınızı Paylaşmamak

Instagram da yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri uzmanlık alanınızı korumaya çalışmaktır. Bilginizi ücretsiz olarak paylaşırsanız, hiç kimse bunun için para ödeme zahmetine girmez diyen bir görüş var. Tabi ki, bunun doğru olmadığı defalarca kanıtlandı. Aslında, bilginizi vermek, kitlenizin ödeme yapan müşterilere dönüşme şansını arttırabilir.

Ne yazık ki, bir çok işletme, hedef kitlelerinin daha fazla bilgi edinmek isteyeceğini ve bağlantıyı takip edip bir sonraki adımı atarak yalnızca sadece belirli miktarda bilgi paylaşımı yapmaktadır. Merak yaratmak belirli bir süreden sonra izleyiciyi sıkar ve ilgisini kaybetmesine neden olur.

Yine de bol miktarda ücretsiz bilgi sunmak, özellikle hedef kitleniz tarafından sıkça sorulan soruları yanıtlarsanız ilgi çekmenize yardımcı olabilir.

Selfie’lere Fazla Güvenmek

Birçok içerik oluşturucu, yüzlerini merkeze alan bir özet akışı oluşturmaya çalışır. Çalışırken veya yürürken çektikleri bir öz çekim yayınlayacaklar ve ardından o gün için düşünceleri hakkında bir başlık yazacaklar. Ve bu mutlaka kötü içerik olmasa da değerli  veya faydalı içerik değildir. Potansiyel müşterilere sizi neden takip etmeleri gerektiğini veya yaptıklarında elde edeceklerini söylemez.

GrowthHack’lere Odaklanmak

Büyüme hack’leri işletmelerin herhangi bir platformda daha hızlı büyüme için kullanabileceği özel alıştırmalardır. Doğru yapıldığında genellikle bir patlama oluştururken, ancak bir kez tamamlandığında büyüme durur.

Instagram Takipçi Sayınızı Arttırmak için Doğru İçerik Karışımını Bulun

Instagram da içerik yayınlamaya gelince, en iyi karışım her türden bir paylaşım içermelidir.

Instagram Reels

Muazzam bir erişim sağlayabilir.Reels çoğunlukla kısa biçimli içeriklerdir. Yalnızca 5-20 saniyedir ve sizi halihazırda işletmenizi takip etmeyen birçok kişinin önüne çıkarabilir.

Algoritma tamamen buna uygun tasarlanmıştır.Reels yeni insanlara ulaşmanın en iyi yollarından biridir.

Instagram Akış Gönderileri

Dikkat çeken bir sonraki içerik türü, resimleriniz ve yayın gönderilerinizdir. Bu içeriklerde topluluğa hizmet etmeye bakın. Çok fazla erişim sağlamaz, ancak mevcut takipçileriniz için de gizlenmez. Yayın içeriğinizi daha paylaşılabilir olacak şekilde optimize etmek isterseniz; insanların kendi özet akışlarında paylaşmak isteyeceği gönderi türleri anlamına gelmektedir. İçerik o kadar değerli olmalı ki, takipçileriniz onu hikayelerinde paylaşmak zorunda kalsın.

Instagram Videosu

Gerçekten derinlemesine inceleme yapabileceğiniz ve takipçilerinize yardımcı olabilecek uzun biçimli içeriklerdir.

Yeni insanlara ulaşmayacak, ancak mevcut takipçilerinize ulaşacak ve bu ilişkiyi derinleştirmesine sebep olabilir. Sektörünüz ve işiniz hakkında bilgi vermek için kullanabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri

Kitlenizle gerçekten ham ve filtresiz olabileceğiniz yerdir.Hikayelerinizi takipçileriniz gördüğü için işletmenizi beslemek ve potansiyel müşteriler oluşturmak için harika bir yerdir.

Bugün sizlerle geliştirilme aşamasında yapılması gerekenlerden bahsettik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.