Core Web Vitals Güncellemesi Nasıl Etkilendi?

Google, daha önce Mayıs ayında uygulayacağını söylediği ve çoğu SEO uzmanı ve web site sahibi tarafından beklenen Core Web Vitals algoritma güncellemesinin bir kısmı, 2021 yılının Haziran ayında işleme alındı.

Kalan değişikliklerin yeni yılının Temmuz ayında yapılacağını duyuran Google, şu ana kadar yeni algoritmalarıyla web siteler üzerinde ne gibi değişiklikler yarattığına, yazımızda kısaca bahsedelim.

Yeni Güncellemelerden En Çok Hangi Siteler Etkilendi?

Yaptığımız gözlem ve detaylı inceleme sonucunda, yeni güncellemenin her web siteyi aynı oranda etkilemediğini gördük. Bazı alanlardaki web sitelerinde çok daha fazla olumlu etki yaratırken, bazılarında ise değişiklik yapmadığını ya da olumsuz etkilendiğini gözlemledik.

 Güncellemeden özellikle bazı sektörler etkilenmiş görünüyor. Bu sektörler arasında en çok olumlu yönde etkilenenler ise Sigorta, Hukuk ve Araç Kiralama- Araç Sigortası şirketlerine ait web siteler oldu.

 Bu sektörlerde sıralama artışı yakalayan domainlerin aynı zamanda bir diğer ortak noktası da, hemen hemen hepsinin yurt dışına ait ve İngilizce içerikler içeren siteler olması.

 Güncellemeyle ilgili başından beri en çok merak edilen bir diğer alan ise e-ticaret siteleri oldu.

PekiCore Web Vitals, Türkiye’de Nasıl Bir Etki Yaratttı?

Hosting’i Türkiye’de yer alan ve Türkçe içerikli web sitelerde ise güncelleme, yurt dışındaki web sitelere oranla daha farklı ve beklenenin altında sonuç verdi.

Google Search Console ve çeşitli araçlar üzerinde yapmış olduğumuz araştırmalarda, hemen hemen tüm web sitelerin tıklanma ve sıralama oranlarının önemli ölçüde düştüğü, ertesi gün tekrardan yükselişe geçtiği fark edildi. Ancak bunun sadece güncellemeye bağlı olup olmadığını bilmemekle birlikte, tüm web sitelerde aynı gün düşüş yaşanması, güncellemeyle ilgili olabileceği sonucunu beraberinde getirdi.

Core Web Vitals, Sıralama Değişikliklerinde Hangi Kriterleri Baz Aldı?

Google, bu konuda henüz detaylı ve tatmin edici bir açıklama yapmış değil. Ancak kesin bir cevabı olamamakla birlikte, son güncellemeyle Google Search Console üzerindeki Sayfa Deneyimi Kriterleri ve Mobil Kullanılabilirlik kavramlarının ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Tüm bunların yanı sıra özellikle de yine Google Search Console üzerinde bulunan Önemli Web Verileri, güncellemeyi en çok etkilediğini düşünüyoruz. Google baz aldığı kriterleri bize açıklayana kadar en çok dikkat etmemiz gereken kavram olarak gözükmekte.

Ayrıca detaylı yaptığımız incelemelerde vardığımız bir diğer sonuç, farklı kelimelerde ön plana çıkan sayfaların, artık o kelimelerde genel olarak sıralama almaması oldu.

Bugün sizlerle birlikte Core Web Vitals Güncellemesi Nasıl Etkilediğinden bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.