Brotli Sıkıştırması Nedir?

Brotli Nedir?

Piyasaya 2013 yılında web fontlarının çevrimdışı sıkıştırılması amacıyla sürüldü. İleriki zamanlarda 2015 yılında Google, özellikle http sıkıştırması kullanımı göz önünde bulundurarak genel kayıpsız veri sıkıştırma için sürüm yayınladı. Açık kaynaklıdır, gzip’ ten daha iyi performans gösterir ve çoğu tarayıcı tarafından desteklenir. Bu sebeplerden dolayı kullanmalısınız.

Peki Neden Brotli?

Sıkıştırmaları daha küçüktür. CertSimple tarafından tespit edildiğinde, diğerleri ile karşılaştırıldığında Brotli performansı: JavaScript için %14 daha küçük, HTML için %21 daha küçük, CSS için %17 daha küçük olması sizce de önemli bir fark değil mi?

Gzip’ ten Daha Hızlı Sıkıştırır

Devredeki yaygın bir yanılgı da, Brotliningzip’ ten daha yavaş olduğudur. Bu doğru değildir. Her ikisi de değişken sıkıştırma düzeylerine sahiptir. Farkı oluşturan ve ilgilenmemiz gereken, varsayılan ayarlardır. Varsayılan olarak maksimuma ayarlanmıştır. Sıkıştırma hızını optimize etmek için yapılması gereken şey varsayılan olarak kullanmanızdır.

Daha Hızlı Sayfa Yüklemesi, Daha Hızlı Web Sitesi

Bir web sitesinin verileri daha hızlı ve çok daha küçük bir boyuta sıkıştırdığında, yüklenmesi daha az bant genişliği almaktadır. Azalmış bant genişliği tüketimi, daha hızlı bir sayfa yüklenmesi demektir. Bahsettiğimiz avantajları ile veri sıkıştırmalarınız için kullanmanız, öte yandan web sitenizin sayfa yükleme süresinde önemli bir azalmaya yol açacaktır.

Bu web siteniz için ne demek? Doğru bildiniz, daha hızlı bir web sitesi. Daha hızlı web sitesi, daha iyi bir arama sıralaması alır ve arama sonuçlarında daha yüksek değeri yansıtır.

Daha İyi Kullanıcı Deneyimi

Dosya boyutlarının daha hızlı sıkıştırılması demek, sayfa yükleme süresinin kısalması ve daha hızlı bir web sitesi yapılmasına, mutlu bir kullanıcı kazanmanız demektir.

Tarayıcı Desteği

Başlangıç aşamasında çoğu tarayıcı tarafından desteklenmiyordu. Artık bu değişti ve çoğu tarayıcıda sıkıştırmalarını uygulayabildiğinize göre, uygulamayı denememek için hiçbir sebep yok.

Aralarında seçim yapabileceğiniz bir çok format varken, çok azı tarayıcı tarafından desteklenirken çok az bir bölümü ise sıkıştırma sonrası veri kalitesi sunar.Brotli henüz popüler olmaya bilir, ancak profesyonel listesiyle, kurulum için gerekenler ufacık çabaya değer.

Bugün sizlerle Brotli sıkıştırmasından bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.